Awarie dźwigów – przyczyny, jak unikać?

Czym różni się dźwig od żurawia?
23 listopada 2021
Resurs dźwigu – co to jest?
23 listopada 2021

Awarie dźwigów – przyczyny, jak unikać?

Od czego dźwigi do wynajęcia psują się najczęściej?

Choć to duże i solidne maszyny, jak każdy złożony mechanizm, także dźwigi mają skłonność do awarii i usterek. Temat ten jest wyjątkowo ważny dla użytkowników, serwisantów oraz przedsiębiorstw, które oferują wynajem dźwigów. Nagła awaria maszyny w trakcie prac konstrukcyjno-budowlanych może wpłynąć na całkowite zachwianie się harmonogramu prac, a co za tym idzie na wysokie koszty, problemy logistyczne i masę innych negatywnych skutków. Zapytaliśmy zatem specjalistę marki DźwigBud o to, co powoduje awarię dźwigów – zapraszamy do lektury!

Jednym z pierwszych i najczęstszych powodów, dla których zgłaszane są usterki dźwigów do wynajęcia, to nieprawidłowa eksploatacja. Dotyczy to zresztą wszelkich maszyn, bez względu na wielkość i rodzaj. Wynajem dźwigów w sposób profesjonalny i rzetelny wiąże się z odpowiednim doborem maszyny do prowadzonych prac – słowem, dźwigi powinny dać sobie radę z zakresem prac. Niestety, bywa, że użytkownicy zupełnie nie biorą pod uwagę limitów roboczych, takich jak udźwig czy warunki pracy. Przekroczenie tych limitów, czy też przepracowanie maszyny, skutkuje najczęściej jej awarią, czasem to drobna usterka, czasem zaś uszkodzenie podzespołów, które eliminują maszynę z prowadzenia prac naprawczych. Więc świadomość ograniczeń i trzymanie się ich jest tutaj kluczowe.

Jedną z popularnych przyczyn usterek, jakim podlegają dźwigi na wynajem, to skrajne warunki atmosferyczne, np. bardzo silne podmuchy wiatru. W niektórych warunkach praca maszyny jest po prostu niemożliwa, a wręcz niebezpieczna, tak dla ludzi, jak i dla samego mechanizmu. Tutaj niestety liczy się rozsądek, dobre planowanie i właściwe podejście, z dozą doświadczenia osób przebywających na budowie. Wielu awariom powstałym na skutek zmian atmosferycznych można zaradzić odpowiednio poprzez szybkie, stanowcze reakcje.

Oczywiście awarie dotyczą najczęściej maszyn nieserwisowanych. Jednakże decydując się na wynajem dźwigów od profesjonalnej firmy, zawsze mamy pewność, że maszyny są przygotowane do pracy, sprawne i funkcjonalne. Jeśli interesują Państwa dźwigi do wynajęcia, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem!

Dźwigi – nie bagatelizujmy oznak usterek!

Jedną z porad w zakresie dobrych praktyk eksploatacyjnych, jest przezorność. Każdorazowy sygnał naszej maszyny, że coś może być nie tak, należy wziąć pod uwagę i przeanalizować. Wynajem dźwigów, a następnie ich intensywna praca w zmiennych warunkach, zwiększa ryzyko zdarzeń niepożądanych. Jeśli zauważymy odchylenia od normy – skontaktujmy się z fachowcami. Czasem szybka reakcja i drobne działania serwisowe pozwalają wrócić do optymalnych warunków pracy. Tymczasem bagatelizowanie drobnej usterki przeradza się nierzadko w całkowitą awarię – to strata czasu na budowie, ale też olbrzymi koszty.

Do najczęstszych usterek, na które musimy być wyczuleni, użytkując dźwigi do wynajęcia, to awarie systemów sterowniczych, urządzeń kontrolnych, a także sygnalizujących. Oczywiście dorzucilibyśmy do tej listy także jakiekolwiek sygnały awarii podzespołów mechanicznych, decydujących o tym, że dźwigi się przemieszczają po budowie.

Komentarze są wyłączone.