Czym różni się dźwig od żurawia?

Awarie dźwigów – przyczyny, jak unikać?
23 listopada 2021

Czym różni się dźwig od żurawia?

Żurawie a dźwigi – jaka różnica?

Wśród znanych i cieszących się niesłabnącą popularnością usług w naszym kraju jest wynajem dźwigów, żurawi oraz innych ciężkich maszyn lub urządzeń, niezbędnych do prowadzenia dużych przedsięwzięć konstrukcyjno-budowlanych. Postanowiliśmy rzucić okiem na jedną z kluczowych różnic – czym różni się dźwig do wynajęcia od klasycznego żurawia? Czy może nazwy te stosować zamiennie do jednego typu maszyny? Czy dźwigi i żurawie to ta sama grupa maszyn? Przekonajmy się…

Można rzec, że żuraw to największa maszyna do wynajęcia w tej grupie. To właśnie z jego udziałem realizowane są najtrudniejsze i najbardziej wymagające prace, np. w zakresie budowy wieżowców i drapaczy chmur. Oczywiście żurawie na wynajem dostępne są w różnych rozmiarach, a co za tym idzie, dla różnych zastosowań – żurawie stacjonarne działają zwykle z myślą o dużych budowach, lecz znajdziemy na rynku także np. popularne żurawie samochodowe czy samojezdne.

Żurawie to maszyny, które mogą być budowane na miejscu, lub też przyjezdne. Cechuje je wysoka kolumna oraz wysięgnik o dużym zasięgu. Żurawie stacjonarne zwykle posiadają wysięgnik o budowie teleskopowej, zamontowany wewnątrz lub na zewnątrz kolumny. Żurawie wieżowe, czyli te największe, najlepiej kojarzone ze zurbanizowanego krajobrazu, posiadają kolumnę z kratownicowej wieży, a na jej szczycie wychylny wysięgnik z ciągnikiem.

Czym się różni dźwig od żurawia?

Dźwig do wynajęcia można zdefiniować fachowo jako żuraw ruchomy. Jego cechą szczególną jest lokalizacja na platformie przejezdnej, a tej np. z samochodem ciężarowym lub specjalnym podzespole z mechanizmem gąsienicowym (często widujemy to na polskich budowach). Dźwigi do wynajęcia posiadają standardowe układy stabilizowania oraz poziomowania, dzięki czemu maszyna pracuje stabilnie i bezpiecznie. Dźwigi mają mniejszy udźwig oraz zakresy prac niż wspomniane żurawie wieżowe. Mają za to wielką zaletę w swojej mobilności – w razie potrzeby szybko można je przemieścić na ternie jednej lub kilku budów, z miejsca realizując kolejne planowane kroki.

Żurawie są zaś urządzeniami zdecydowanie większym i masywniejszymi – to żurawie budowlane lub wieżowe. Raz zlokalizowany, ma szeroki choć ograniczony zasięg działania, więc miejsce montażu żurawia musi być dobrze przemyślane. Takie maszyny jak żurawie stacjonarne stosuje się więc do dużych prac konstrukcyjnych i budowlanych, ich maksymalny zasięg może wynosić nawet 100 metrów, zaś udźwig to nawet 80 tys. kg.

Dzięki ofercie takich firm jak DźwigBud wynajem dźwigów jest prosty, niedrogi i bardzo elastyczny w warunkach. Znacząco przyspiesza to planowanie i realizację przedsięwzięć konstrukcyjno-budowlanych, można także polegać na fachowym doradztwie technicznym, co w branży budowlanej bywa nieocenione dla sukcesu całego przedsięwzięcia.

Jeśli interesują Państwa dźwigi na wynajem oraz inne maszyny budowlane – zachęcamy do składania zapytań ofertowych w zakładce „kontakt”!

Komentarze są wyłączone.