Zakup czy wynajem koparek? Co bardziej się opłaca?

Dźwigi – wynajem: dlaczego się opłaca?
23 listopada 2021
Koparki: używane rodzaje z krótką charakterystyką w budownictwie
23 listopada 2021

Zakup czy wynajem koparek? Co bardziej się opłaca?

Ocena użyteczności koparek w realizacjach transportowo-budowlanych jest zbędna – powszechnie wiadomo, że to kluczowe maszyny budowlane. Sporna pozostaje jednak kwestia tego, czy lepiej stawiać na koparki używane pod wynajem, czy też zainwestować w koparki nowe, które na stałe zasilą park maszynowy naszej firmy. Wynajem koparki, dzięki licznym firmom o zasięgu regionalnym, jest dzisiaj niezwykle ciekawą alternatywą, zwłaszcza dla małych i średnich firm z sektora budowlanego – przyjrzymy się temu nieco bliżej…

Wynajem koparek – komu bardziej opłaca się wypożyczyć, niż kupić?

W dobie tak rozwiniętych usług dla sektora biznesowego, trudno przymknąć oko na korzyści, jakie płyną do nas z najmu terminowego. To nie tylko samochody osobowe czy dostawcze, ale także, a dla niektórych nawet przede wszystkim, maszyny budowlane, takie jak dźwigi, czy tytułowe koparki. Wynajem tego sprzętu pozwala zaoszczędzić masę środków, jest też opcją dla małych firm, które albo nie mają pieniędzy na zakup i utrzymanie koparki, albo zwyczajnie nie widzą sensu w tego typu inwestycji na obecnym etapie swojej działalności – te same środki można przeznaczyć na inne, bardziej naglące cele.

Koparki używane to także pewna alternatywa, są oczywiście tańsze od nowych, ale to wciąż konieczność jednorazowej inwestycji, nierzadko gotówkowej, która równa się z koniecznością posiadania stałych środków inwestycyjnych – w sektorze budowlanym, który oparty jest na wypłatach częściowych i transzowych, w przypadku małych lub nowych firm, sytuacja taka występuje dość rzadko, a jeśli już, to chwilowo.

Zakup nowej koparki to opcja dla firm, które działają w trybie ciągłym, realizują wiele projektów, a ich maszyny są stale eksploatowane. Duże obciążenie może i koszty są dla takich przedsiębiorstw codziennością, a maszyny zwyczajnie na siebie zarabiają…

Koparki – wynajem: jakie korzyści?

Jeśli nasza firma wykonuje realizacje o różnym charakterze, może okazać się, że jeden typ koparki używanej to za mało, by spełnić pełne zapotrzebowanie. Wynajem koparek daje nam nieco szersze możliwości, czasowo można wtedy korzystać z maszyn o różnej charakterystyce. Mowa nie tylko o parametrach technicznych, ale także o tym, jakie akcesoria można wypożyczyć razem z koparką. Mowa dla przykładu o takich elementach wymiennych jak świder czy chwytak.

Oczywiście oprócz tych czysto funkcjonalnych korzyści, mamy też te ekonomiczne, które najbardziej przemawiają do potencjalnych inwestorów. Terminowy wynajem koparek to konkretne, jasne koszty, które określa dla nas umowa zawarta z wynajmującym. Nie trzeba więc martwić się o koszty zakupu akcesoriów, ale także o kwestie serwisu, konserwacji i napraw, czy też o sezonowe zabezpieczenie sprzętu oraz miejsce jego przechowywania – z zaznaczeniem, że niektóre koparki używane to naprawdę duże maszyny.

Podsumowując – wynajem koparek to świetna opcja dla firm małych oraz nowych, które nie widzą sensu ani potrzeby w zamrażaniu środków w maszynach. Jeśli zaś firma posiada duże obłożenie terminowe, a maszyny stale pracują, nierzadko na wielu budowach, kupno koparki jest rozsądne.

Komentarze są wyłączone.